Seo

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Wordpress Site Hızlandırma

Blog yazarı olarak birçoğumuz blogumuzun yavaş açılmasından feryat eder bunun için birçok yöntem deneriz. Oysa sitemizi yavaşlatan belli başlı etkenler vardır. Bu yazıyla WordPress Site Hızlandırma konusundaki sıkıntılarımıza bakıp bize engel olan etkenlere göz atacağız.

Yavaş Sitenin Zararları nedir?

Site hızının yavaş olması blogumuzda birçok negatif etki yaratacaktır. En önemli olanı ise seodur. Seo için önemli olan etkenlere baktığımız zaman site hızı ilk sıralarda çıkacaktır. Siteniz yavaş olduğu zaman Google için kalitesiz blog imajı yaratacaksınız.

Blogunuza gelen ziyaretçileri kaybetmek ne kadar kötü değilmi? Evet sitenin yavaş olmasıyla ziyaretçiler sitenize uğramadan başka sitelere yönelebilir. Şahsen bende yavaş açılan siteye girmiyorum kim bekleyecek o kadar 🙂

Blogumuz neden yavaşlar?

Blogumuzun yavaşlama sebepleri bazı nedenlerden oluşur. Hepimiz blogumuzda belli aralıklarla makale yazıyoruz ve sitemize zamanla yük biniyor. Bazılarım ise önüne gelen eklentiyi indirip kuruyor bloguna. Buna dayalı olarak sitemizin yavaşlıyor.

Ne yapmalıyız?

Peki blogumuzu hızlandırmak için ne yapmalıyız? Öncelikle hızı iyi olan bir hosting firması seçmeliyiz, sunucumuzdaki gereksiz dosyaları silmeliyiz, blogumuzdaki fazla eklentileri deaktive etmeliyiz ve daha fazlasını yapmamız gerekiyor.

1: Hızlı ve Kaliteli Hosting Seçin.

Kaliteli Hosting

En önemlisi olan hosting seçimi bazılarımız için epey zor oluyor. Hosting firmamızı iyi seçmediğimiz takdirde blogumuzda yaptığımız tüm hızlandırma uğraşları boşa çıkacaktır. Kalitesiz yavaş özellikle ücretsiz olan hosting kullanmayın.

Kaliteli hosting alırken sitenizin hitini ve içeriğini göz önüne alarak seçiminizi yapın. Hosting firmalarını iyi araştırın ve Türkiye altyapılı olmasına dikkat edin. Sunucumuz Türkiye altyapılı olduğu zaman sitemizin yanıt verme süresi farkedecek şekilde düşecektir.

2: Hızlı ve Seo Uyumlu Tema Kullanın.

Seo Uyumlu Tema

WordPress için uyarlanmıs birçok tema var. Tema seçimi yaparken bakmamız gereken özellikler seo ve responsive uyunlu olması hızınında iyi olması gerekmekte. Temanızı almadan önce demo hızını kontrol edin temayı almış kullanıcılara tema hakkında soru sorun.

3: Gereksiz Eklenti Kullanımından Kaçının.

Wordpress eklenti

Blogumuza faydalı olması açısıyla birçok eklenti kurup kullanırız. Bu eklentiler sitemize aşırı derecede yavaşlama yapacaktır.

Örneğin Yoast Seonun sitemap özelliğini kullanmak varken üstüne google sitemap eklentisini indirmek sitemize zarardan başka birşey vermeyecektir. Bundan kurtulmak için birbirine benzeyen ve fazlalık yaptığını düşündüğümüz eklentileri silelim.

4: Gereksiz Dosyaları Silin.

Gereksiz Dosya

Sunucumuzda barınan ve wordpress sitemize bağlı fazlalık dosyalar bize ağırlık yapacaktır.

Peki bunlar nelerdir?

Kulanmadığımız resimler, deneme için yazdığımız yazılar, ftp dizininde bulunan kullanmadığımız dosyalar ve daha sayamadığımız fazlalıklar. Bunları sildiğimiz takdirde blogumuz birkat daha hızlanacaktır.

5: Resimleri Optimize Edin.

Optimizasyon

Blogumuzda bulunan resimler sitemizi yavaşlatan en büyük etkenlerden birisidir. Yazı içerisinde, sidebarda, footerda ve diğer kısımlarda bulunan resimlerimizin boyutları ne kadar büyük olursa sitemizde haliyle yavaş açılacaktır

Bunun önüne geçmek için resimlerimizi optimize etmeli boyutunu küçültmeliyiz. Boyut derken px olarak düşünmeyin kb olarak boyutu olarak görün. Resimleri tek bir noktada toplayıp site hızını artıran css sprite özelliğini kullanmanızda faydalı olacaktır.

6: WordPress Site Hızlandırma Eklentisi Kullanın.

Fazla eklenti kullanmanın zararlı olduğundan bahsetmiştik ama bu kullanacağımız eklenti sitemizin hızına hız katacak. WordPress için uyarlanmış bu eklentiler sayesinde sitemizi hızlandırmak mümkün.

Cache dediğimiz olayı gerçekleştiren bu eklenti sitemizi açan kullanıcının verilerini saklayıp birdahaki sefere saklamış olduğu verileri kullanarak sitenin hızlı açılmasını sağlıyor.

Aşağıdaki eklentilerden birini kullanarak sizde sitenizi hızlandırabilirsiniz.

  • W3 Total Cache
  • Wp Super Cache
  • Wp Fastest Cache

Yolun başında olanlar wp fastest cache eklentisini kullansın diğerleri sitenizi bozabilir. Kullanımı basit ve Türk yapımı olan wp fastest cacheyi sizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

7: Css ve Js Dosyalarınızı Küçültün.

Css kücültme

Sitemize ağırlık yapan bu dosyalar ayrı çağrıldığı için boyutu ne kadar büyük olursa o kadarda yavaşlama olacaktır. Bu dosyaları küçültmek sitemizi bir nebzede olsa hızlanadıracaktır. Küçültme işlemini online olarakda yapabiliriz. Css dosyalarımızı csscompressor.com Js dosyalarımızı jscompress.com üzerinden ücretsiz küçültebiliriz.Eğer w3 total cache kullanıyorsanız ayarlarında mevcut olan özellik sayesinde kolaylıkla yapabiliriz.

8: Cdn kullanın.

Cdn kullanma

Eğer durumunuz varsa cdn kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Cdn nedir diyecek olursanız örneğin sunucunuz İstanbul’da barınıyor. İstanbul’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçi ile Tokyo’dan bağlanan ziyaretçinin hızı bir olmayacaktır. Cdn kullandığınız zaman site dosyalarınız dünya geneline dağıtılacak ve sitenize bağlanan kullanıcı kendisine en yakın serverden bağlanacak bu şekilde cdn sitenize hız katacaktır.

Tüm bunları yaptığınız takdirde sitenizde gözle görülür şekilde hızlanma olacak sitenizin açılma hızı 1 snden aşağı inecektir.

Eğer WordPress Site Hızlandırma adlı makalemi beğendiyseniz bir yorum bırakmanız yeterli olacaktır 🙂

Hakkımda

Recep Öztürk

1996 Karaman merkez doğumluyum.
Ges santralinde çalışıyorum.Boş zamanlarımda Wordpress, Seo, Script ve öğrendiğim konuları blogumda paylaşıyorum.

9 Yorum

Bir Cevap Yaz